Historie společnosti

Hedvábnická výroba HEDVA, a.s. vychází z dlouholetých tradic. První hedvábnická tkalcovna a barevna v českých zemích zahájila provoz v Moravské Třebové již v roce 1828,

když nahradila ruční manufakturu. Sortiment tkanin z přírodního hedvábí byl po roce 1900 doplňován o první umělohedvábné tkaniny z viskózy a po roce 1946 o tkaniny ze syntetického hedvábí na bázi polyamidu a následně polyesteru.

V roce 1949 byly znárodněné závody v Čechách a na Moravě zabývající se hedvábnickou výrobou soustředěny do národního podniku Hedva.Po privatizaci v roce 1993 patří dnes HEDVA, a.s. výhradně do rukou českých akcionářů.

 

V současné době je výroba HEDVA, a.s. soustředěna do tkalcovny a barevny v Moravské Třebové a je provázána s rýmařovskou žakárskou tkalcovnou HEDVA BROKÁT, s.r.o. a šumpereckou niťárnou HEDVA NITĚ, s.r.o. Uvedené společnosti spolu s HEDVA PRIMA, a.s. tvoří koncern. 

 

Sortiment tradičně zpracovávaných materiálů, jako je viskózové, acetátové, polyesterové, polyamidové hedvábí a jen okrajově bavlna, bylv roce 2008 rozšířen o polyakryl, když HEDVA koupila od zanikající belgické společnosti Bekaert DT obchodní značku „Cyr Gambier“, pod kterou nyní na trh dodává tkaniny pro potahy na zahradní nábytek a dětské kočárky z tohoto materiálu.

 

Přijetím Číny do WTO v r. 2000 byl trh v EU zaplaven levnými textilními výrobky. Výrobci textilu se buď přestěhovali na východ, nebo zanikli. HEDVA, a.s. byla také zaměřena na sortiment pro dámskou a pánskou konfekci. Vedení firmy však správně rozhodlo přeorientovat vlastní výzkum, vývoj a výrobní sortiment na technický program -  technické tkaniny. Dnes tvoří tkaniny pro klasickou konfekci pouze 5% celkového objemu, zbytek je technický textil. 

 

Sortiment našich technických tkanin reprezentují: padákoviny, tkaniny na horkovzdušné balóny, spací pytle, stany pro vysokohorskou turistiku, lehátka, sluníky a zahradní nábytek, tkaniny pro vnitřní architekturu, batohoviny, mimořádně pevné tkaniny z cordury, tkaniny pro zdravotnictví, pro elektrotechnický průmysl, tkaniny na rozvody vzduchu a izolace, filtry, tkaniny pro speciální pracovní ošacení a podkladové tkaniny pro nánosování a další technické tkaniny, které vzorujeme podle přání zákazníků.

 

Tradice hedvábné výroby

Hedvábnická výroba a.s. Hedva vychází z dlouholetých tradic přenášených z pokolení na pokolení.

Národní podnik

V roce 1949 byly závody v Čechách a na Moravě zabývající se hedvábnickou výrobou soustředěny do národního podniku Hedva.

1 2