Historie společnosti

Hedvábnická výroba HEDVA, a.s. vychází z dlouholetých tradic. První hedvábnická tkalcovna a barevna v českých zemích zahájila provoz v Moravské Třebové již v roce 1828,

když nahradila ruční manufakturu. Sortiment tkanin z přírodního hedvábí byl po roce 1900 doplňován o první umělohedvábné tkaniny z viskózy a po roce 1946 o tkaniny ze syntetického hedvábí na bázi polyamidu a následně polyesteru.

V roce 1949 byly znárodněné závody v Čechách a na Moravě zabývající se hedvábnickou výrobou soustředěny do národního podniku Hedva.Po privatizaci v roce 1993 patří dnes HEDVA, a.s. výhradně do rukou českých akcionářů.

 

V současné době je výroba HEDVA, a.s. soustředěna do tkalcovny a barevny v Moravské Třebové a je provázána s rýmařovskou žakárskou tkalcovnou HEDVA ČESKÝ BROKÁT, s.r.o. a šumperskou niťárnou HEDVA NITĚ, s.r.o. Uvedené společnosti spolu s HEDVA PRIMA, a.s. tvoří koncern. 

 

Sortiment tradičně zpracovávaných materiálů, jako je viskózové, acetátové, polyesterové, polyamidové hedvábí a jen okrajově bavlna, byl v roce 2008 rozšířen o polyakryl, když HEDVA koupila od zanikající belgické společnosti Bekaert DT obchodní značku „Cyr Gambier“, pod kterou nyní na trh dodává tkaniny pro potahy na zahradní nábytek a dětské kočárky z tohoto materiálu.

 

 

Tradice hedvábné výroby

Hedvábnická výroba a.s. Hedva vychází z dlouholetých tradic přenášených z pokolení na pokolení.

Národní podnik

V roce 1949 byly závody v Čechách a na Moravě zabývající se hedvábnickou výrobou soustředěny do národního podniku Hedva.

1 2